Kurs składa się z trzech uzupełniających się tematycznie modułów poświęconych rozwojowi różnych umiejętności i pozwalających nabyć szeroki wachlarz kompetencji:
- Inteligencja emocjonalna i rozwój osobisty
- Komunikacja, autoprezentacja i praca w grupie
- Kreatywność i innowacyjność
Całość szkolenia zajmuje 64 godziny. Uczestnicy otrzymają dyplom zaliczeniowy wystawiony przez Europejskie Stowarzyszenie Dialogu Edukacyjnego.
Kurs jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i jest bezpłatny dla wszystkich uczestników. Warunkiem uczestnictwa jest spełnienie podstawowych warunków. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Tematy szkoleń i warsztatów
MODUŁ 1 Inteligencja emocjonalna i rozwój osobisty – 10 godzin
- Dobre relacje kluczem do sukcesu – zestaw zajęć poprawiających skuteczna komunikację i umiejętności nawiązywania relacji z rozmówcą. Przezwyciężanie barier komunikacyjnych.
- Komunikacja werbalna i niewerbalna – zrozumieć i widzieć język.
- Krytycyzm i selekcja informacji – jak poprawnie poruszać się w świecie informacyjnego przesytu.
- Nie które buduje. Asertywność.
- Inteligencja emocjonalna czyli jaka – jak skutecznie rozwijać i wykorzystywać inteligencje emocjonalną dla sukcesu zawodowego.
- Zastosowanie narzędzi aktywnego słuchania.
- Pamięć doskonała. Jak zwiększać możliwości umysłu?
- Kreatywny student i pracownik Mapy myśli myślenie projektowe i inne techniki poprawiające życiową i zawodową efektywność.
- Uczę się twórczo – uczę się efektywnie – o strategiach i metodach skutecznego uczenia się.
MODUŁ 2 Komunikacja, autoprezentacja i praca w grupie – 29 godzin
- Praca zespołowa kluczem do sukcesu w każdej pracy – ćwiczenia z budowania zespołu i wspólnego rozwiązywania problemów.
- Skuteczna prezentacja 1 – warsztaty z technik prowadzenia autoprezentacji.
- Skuteczna prezentacja 2 – warsztaty z przygotowywania prezentacji multimedialnych, (skuteczna prezentacja, opracowywanie materiałów i praca z multimediami) .
- Kreatywne CV kluczem do sukcesu w poszukiwaniu pracy. Dobre CV – jak dobrze zaprezentować siebie – aspekt merytoryczny i techniczny.
- Własna strona internetowa lepszą wizytówką niż CV?
- LinkedIn i inne media społecznościowe służące autoprezentacji – jak stworzyć idealny profil?
- Język angielski w rozmowie kwalifikacyjnej – warsztaty z autoprezentacji i rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim.
- Realizacja projektu z nachyleniem na działania badawcze i obserwacyjne poprzez wykłady wprowadzające, dyskusję, ćwiczenia z dominacją metod aktywizujących (burza mózgu, drzewo decyzyjne, mapa skojarzeń, rybi szkielet, dywanik pomysłów, metaplan, kosz i walizeczka itp.).
MODUŁ 3 Kreatywność i innowacyjność – 25 godzin
- Nowoczesny naukowiec w sieci 1 – jak korzystać z nowoczesnych narzędzi chmurowych – tworzenie własnych zasobów, udostępnianie wybranej grupie docelowej, tworzenie ankiet i sondaży internetowych, narzędzia tworzenia naukowych grup roboczych w sieci.
- Nowoczesny naukowiec w sieci 2 – Jak tworzyć własnego bloga lub vloga naukowego.
- Nowoczesny naukowiec w sieci 3 – Social media jako narzędzie współczesnego naukowca – jak wykorzystać nowoczesne media w celu zwiększenia swoich szans zawodowych i naukowych.
- Prawo autorskie a nowe media 1 – jak legalnie korzystać z zasobów sieci – zagadnienia z zakresu praw autorskich oraz legalnego korzystania z treści dostępnych w Internecie edukacyjnych
- Prawo autorskie a nowe media 2 – jak skutecznie publikować w sieci – zagadnienia z zakresu praw autorskich, udostępniania własnych prac, udostępniać wyniku swoich prac.
- Otwarte zasoby edukacyjne i ich rola w poprawianiu efektywności uczenia się oraz budowaniu dorobku naukowego i zawodowego.
- „Publikuję” – szkolenie z zakresu zasad poprawnego pisania artykułów i książek naukowych. Analizowanie artykułów naukowych – ujęcie metodologiczne
- Learning Management System – platforma moodle jako niezbędne narzędzie do e-learningu.
- Techniki wspomagających kreatywność studentów, doktorantów